הלוואות בערבות המדינה
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 28.08.2022

מה ההבדל בין משכנתה לעסק למשכנתה לדירה?

Rate this post

בשנים האחרונות חלה עלייה בביקוש למשכנתאות עסקיות. בעלי עסקים רבים משקיעים בנדל"ן כחלק מפעולות ההשבחה של העסק וכדי לחזק את פוטנציאל הרווחים שלו. מוסדות בנקאיים מדווחים על עלייה בבקשות למשכנתאות עסקיות ומציעים מסלולים מיוחדים לעסקים בלבד. כולנו יודעים מהי משכנתה לדירה, אך לא כולנו מבינים בהכרח מהי משכנתה לעסק, ולכן עדיין יש בעלי עסקים שחוששים לפנות לאפיק ההשקעה הזה. הפחד מהתחייבות ארוכת שנים לבנק ומההחזרים החודשיים מרתיע בעלי עסקים רבים. כיוון שלא כולם מבינים את הרעיון שעומד מאחורי משכנתה לעסק, לא רבים יודעים אילו יתרונות עצומים נלווים אליה. אז בואו נברר אחת ולתמיד מהם ההבדלים בין שתי המשכנתאות ונבין למה המשכנתה העסקית חשובה ליציבותו של העסק ולעתידו.

תוכן העניינים

מהי משכנתה עסקית?

משכנתה עסקית זהה במהותה למשכנתה שניתנת לאנשים פרטיים לצורך רכישת דירה. מדובר בהלוואה שהבנק נותן לעסק בתמורה לשיעבודו ועד לסילוק ההלוואה. בניגוד למשכנתה לדירה, שניתנת לאנשים פרטיים בעבור רכישת דירת מגורים, משכנתה לעסק ניתנת לעסק בעבור רכישת נכס שישמש את הפעילות העסקית שלו כמו משרד, חנות, בית מלאכה, מפעל או מגרש. כלומר הנכס המדובר הוא נדל"ן מסחרי ומשמש את העסק, את בעליו, את עובדיו ואת לקוחותיו בפעילות העסקית. 

משכנתה פרטית ועסקית – מצא את ההבדלים

משכנתה, בין שהיא ניתנת לעסק ובין שהיא ניתנת לאנשים פרטיים, היא הלוואה לכל דבר. את ההלוואה נותן הבנק בתמורה לשיעבוד העסק עד לסילוק החוב. הלוואת המשכנתה בשני המסלולים – הפרטי והעסקי – מוקצית לטובת רכישת נדל"ן – דירת מגורים לאנשים פרטיים ונכס מסחרי לעסק. כיוון שמחירם של נכסים מסחריים בישראל נמוך ממחירן של דירות מגורים, הסכומים הנדרשים להלוואת המשכנתה בשני המסלולים, הם שונים, וזהו למעשה ההבדל היחיד בין שתי המשכנתאות. הסכום הנדרש למשכנתה עסקית נמוך מהסכום הנדרש למשכנתה פרטית, ולפיכך תקופת ההחזר שנקבעת למשכנתה עסקית קצרה מתקופת ההחזר שנקבעת למשכנתה פרטית. 

לחזק את העסק עם משכנתה עסקית

משכנתה עסקית חשובה לייצובו של העסק, לחיזוקו ולצמיחתו הכלכלית. מדוע? משום שהשקעה בנדל"ן היא אחת ההשקעות המשתלמות ביותר בעולם המודרני, והדבר נכון לא רק לאנשים פרטיים אלא גם לעסקים. בעל עסק שמפעיל עסק בנכס הפרטי שלו, אינו תלוי בגחמות של בעל בית, אינו נדרש לשלם דמי שכירות מרקיעי שחקים ולא צריך להעתיק מקום פעילות העסק מדי כמה שנים בניסיון לחסוך בהוצאות. נכס מסחרי ששייך לעסק מקנה לו יציבות ואמינות. לקוחות העסק סומכים גם הם על יציבותו ויודעים שהוא לא יעלם להם ביום מן הימים. הודות לנכס החדש בעל העסק יכול להכות שורשים – לתכנן את הרחבת הפעילות העסקית, ליזום פרויקטים חדשים, לשמר לקוחות קיימים ולגייס לקוחות חדשים בלי לחשוש מהעתיד. עסק שיכול להכות שורשים, הוא עסק חזק ויציב. הנכס המסחרי הוא הביטחון שלו והגב הכלכלי הנחוץ להצלחתו. 

מסלולי משכנתה מיוחדים לעסקים

כמו מסלולי המשכנתה המוצעים לאנשים פרטיים בבואם לרכוש דירת מגורים, כך אפשר לבחור בין מסלולי משכנתה לעסקים. כל מסלול מתאים את עצמו לתנאי העסק ולמצבו הכלכלי, ובעל העסק יכול להחליט על אחד מהמסלולים המוצעים או על שילוב בין שני מסלולים או יותר. שלושת המסלולים השכיחים ביותר הם מסלול משכנתה בריבית קבועה או בריבית משתנה; מסלול משכנתה צמוד מדד; מסלול משכנתה שצמוד למטבע חוץ. בכל הנוגע לריביות, חשוב לזכור שאומנם עלותם של נכסים מסחריים בישראל נמוכה מעלותם של נכסים למגורים, אך הריבית שנגבית בעבור הלוואת משכנתה לעסקים גבוהה מריבית במסלולי משכנתה לאנשים פרטיים. כמו כן גם במסלולי המשכנתאות העסקיות יש לעמוד בתנאי סף שהבנק קובע, להציג לבנק את תזרים העסק, את רווחיו, את מצבו הכלכלי ואת תוכניותיו לעתיד ולהקצות הון עצמי בשיעור שנדרש.

שקט תעשייתי עם משכנתה עסקית

הלוואת משכנתה עסקית נותנת לבעל העסק שקט תעשייתי, ביטחון בחוזקו של העסק ויציבות. וכשיש שקט תעשייתי, אפשר לשקוד על פעילות עסקית מיטבית ולדאוג להגדלת הרווחים. מחפשים יציבות כלכלית לעסק שלכם? חפשו את מסלול המשכנתה העסקית המתאים לו ביותר, והתחילו לחזק אותו.