ליווי בלקיחת משכנתא
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 17.02.2022

10 טיפים לניהול המשכנתא

Rate this post

קניתם בית? מזל טוב!

הלב בטח רעד, הידיים חתמו על החוזה בחשש והמבט היה מלא בתקוות לצד הפחדים, בכל זאת מדובר אולי בהחלטה הכלכלית הגדולה ביותר שעשיתם ותעשו בחייכם. כדי לצלוח את הקניה לוקחים רוב האנשים משכנתא שתעזור במימון עלות הדירה, אבל גם אחרי הבירורים, החקירות והדרישות, אנחנו כאן כדי לספר שגם ממשכנתא אפשר לעשות נכון ולחסוך בכסף, הנה עשרה טיפים שיגלו גם לכם איך:

מתחילים עוד לפני לקיחת המשכנתא. 

  1. כנראה שפניתם לבנק כי הדירה שווה לכם את זה. בין אם אתם קונים דירה ישנה ובין אם דירה חדשה כמו זו של מתחם 2000, הבדיקה צריכה להיות יסודית, כך שתוכלו להגיע עם בטחון עצמי שיוכיח לבנק שאתם יודעים מה אתם רוצים ומה אתם יכולים.
  2. הפסקת עישון – והוכחות שאתם בריאים יעניקו לבנק את הביטחון שתחיו עוד הרבה שנים ותוכלו להחזיר את כל התשלומים. 
  3. אל תהססו לנהל משא ומתן, גם עם הבנק. הבנק הוא גוף מפחיד, אבל הוא פשוט חושש על הכסף שלו, מצד שני גם לו יש אינטרס שתקחו משכנתא ולכן משא ומתן שבו תוכיחו שתצליחו לעמוד בהחזרים יכול להיות בעל משמעויות כלכליות גדולות. 
  4. יועץ משכנתאות טוב – יכול לעשות של עשרות ואולי מאות אלפי שקלים. באמצעות היכרות עם מערכת הבנקאות ועם שוק הדירות הוא יכול לנהל בשמכם את המשא ומתן עם הבנק ולבנות תמהיל שיתאים בדיוק לכם, לוקחי המשכנתא. 
  5. השוואות – השוואות ושוב השוואות. בהתאם לנתונים שלכם, גם ההצעות של הבנקים משתנות ובבנק אחד תוכלו לקבל משכנתא טובה בהרבה מאשר בבנק אחר. אל תהססו להשוות בין הבנקים. 
  6. הון עצמי – זו מילת המפתח. ככל שהוא שלכם גבוה יותר, תצטרכו לקחת פחות משכנתא, ותקופת ההחזר יכולה להתקצר ולכן כדאי מאוד לקחת משכנתא עם יותר מ-30 אחוזי הבסיס המחוייבים. 
  7. כמה להחזיר – ההחזר החודשי הוא פונקציה של כמה כסף לקחתם מהבנק, כמה ריבית תשלמו ולכמה זמן לקחתם את המשכנתא. מתוך התמהיל הזה נגזר גם התשלום החודשי. בשל כך מומלץ מאוד להגדיל ככל הניתן את ההון העצמי הראשוני כאמור, ובעיקר מומלץ שלא לשלם יותר מעשרים וחמישה אחוזים מהכנסותיכם לבנק כל חודש. 
  8. מחזור המשכנתא – כמה שנים אחרי שלקחתם אותה, אפשר לשחק עם המשכנתא, כך למשל אם אתם מתקשים לעמוד בגובה ההחזר, תוכלו לפרוס אותה לזמן ארוך יותר או לשלם יותר כל חודש אם זכיתם בלוטו או קיבלתם ירושה. 
  9. ביטוח משכנתא – נכון זה לא טיפ, זו חובה, אבל אל תזלזלו בזה. זה יכול להציל את חייהם של האהובים לכם אם יקרה לכם משהו. 
  10. מעקב שוטף – עקבו באופן רציף אחר סכום הכסף שיורד מדי חודש, גם בכדי לא לפספס חלילה חודש אחד של תשלום וגם אולי תגלו ששווה לכם למחזר את המשכנתא.