כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 05.12.2018

יועץ משכנתאות של הבנק או יועץ משכנתאות פרטי?

5/5 - (3 votes)

משכנתא היא מילה מפחידה למדי עבור ישראלים רבים. מדובר באחד מן הצעדים המשמעותיים ביותר שאדם יכול לעשות בחייו, משום שבמשכנתא מעורבים גם סכומי כסף גדולים וגם תקופה ארוכה של התחייבות לבנק. לקיחת משכנתא מחייבת תכנון פיננסי מדוקדק לשנים רבות קדימה, התחשבות בפרמטרים פיננסיים שאינם ברורים לכל אדם (כגון גובה ריבית ומדד מחירים לצרכן), ורוב הציבור איננו בקיא די הצורך בתחום על מנת לרדת לעומקו של כל תמהיל משכנתא המוצע לו.

זו הסיבה בעטיה יותר ויותר ישראלים בוחרים לפנות לייעוץ משכנתא.

תוכן העניינים

יועץ משכנתאות של הבנק או יועץ משכנתאות פרטי?

בבואכם לקבל הצעה להלוואת משכנתא מן הבנק, הוא ישמח להעמיד לרשותכם יועץ משכנתאות כחלק מן השירות וללא תשלום נוסף. אז, יועץ המשכנתאות של הבנק יציע לכם הצעה אטרקטיבית ולכאורה מדובר בעסקה משתלמת, שהרי יועץ משכנתאות פרטי יגבה מכם תשלום בעבור שירותיו – אולם חשוב לזכור לצידו של מי עומד כל יועץ.

בפשטות, נאמנותו של יועץ המשכנתאות בדרך כלל נתונה למי שמשלם לו את שכרו. לפיכך, סביר להניח שכל הצעה שתקבלו מיועץ המשכנתאות של הבנק תהיה למעשה לטובת האינטרסים של הבנק; זאת לעומת יועץ משכנתא פרטי, שאתם אלה שמשלמים את שכרו ולפיכך סביר להניח שכל דבריו ועצותיו יהיו לטובת האינטרסים שלכם.

מתי מומלץ לפנות אל יועץ משכנתאות פרטי?

ישראלים רבים מעדיפים להימנע משכירת יועץ משכנתאות על מנת לחסוך את התשלום עבור שירותיו, סכום שיכול להגיע לכמה אלפי שקלים. אלא שבמקרים מסוימים דווקא מומלץ לפנות אל יועץ המשכנתאות, על אף ההוצאה הכרוכה בכך:

  • אם הבנק סירב לבקשתכם. משכנתא היא אמנם עסק כלכלי למדי עבור הבנקים, אולם הם לא ממהרים לאשר כל בקשת הלוואה. לעיתים בנק מסוים יכול להעמיד תנאים קשוחים מאוד שבהם צריך לעמוד על מנת לקבל משכנתא, ולפני אישור הבקשה נבחנים יכולת ההחזר, כושר ההשתכרות, ההון העצמי ופרמטרים פיננסיים נוספים של מבקש המשכנתא. אם הבנק דחה את בקשת ההלוואה שלכם, יועץ משכנתאות יכול לעזור לכם להבין מה הסיבה לכך וכיצד ניתן לפתור או לעקוף את הבעיה.
  • אם אתם מתכננים עסקה נדל"נית מורכבת. לא כולם לוקחים משכנתא כדי לקנות דירה בעסקה פשוטה; אלא יש מי שלוקח משכנתא על גבי משכנתא, מוכר נכס אחד על מנת לרכוש נכס אחר וכן הלאה. במילים אחרות, אם המשכנתא שאתם זקוקים לה מיועדת לעסקת נדל"ן מורכבת, שכירת יועץ משכנתאות מנוסה תוכל לעזור לכם לוודא שהתנאים המוצעים לכם הם האופטימליים.
  • אם אתם לא מבינים דבר וחצי דבר במשכנתאות. כלומר, אם אתם חלק מרוב הציבור הישראלי שאינו בקיא בתחום הפיננסי ואינו מבין מונחים כלכליים, מומלץ שלא לקחת סיכון ולא לנסות להסתדר לבד בעולם שזר לכם לגמרי. הסתמכות על איש מקצוע מומחה שנמצא בצד שלכם משמעותה קבלת החלטה אחראית בשילוב של תכנון עתידי מדויק וסיכון מינימלי.

קצת עליי – כיועץ משכנתאות פרטי

הרבה מאוד לקוחות שפונים אליי מתלבטים מה כדאי? יועץ משכנתאות פרטי או חברה לייעוץ משכנתאות, אומנם יש יתרונות וחסרונות ללקיחת יועץ משכנתאות פרטי, חשוב לי לציין שהתשובה תלויה בכם, למעשה השירות הניתן ע"י ייועץ משכנתאות עשוי להיות משתלם הרבה יותר.

בשביל לדעת מה מתאים לכם יותר שאלו את עצמכם מספר שאלות:

  • האם אתם מחפשים לשלם דמי עמלה נמוכים?
  • מה הניסיון של האיש שירות שמטפל בכם בפועל?
  • היקף העבודה והקשרים של היועץ משכנתאות מול המערכת הבנקאית.
  • ידע בפיננסים – מהי ההסמכה המקצועית של יועץ המשכנתאות שמטפל בכם?

שאלו אלו יעזור לכם להבין האם יועץ משכנתאות פרטי מתאים עבורכם.

לסיכום

משכנתא יכולה להיות חתיכת כאב ראש של החזרים גבוהים ושנים ארוכות של התחייבות לבנק, ודווקא בשל כך חשוב להימנע ככל האפשר מכל טעות קטנה. בעזרת ייעוץ משכנתא תוכלו לסמוך על גורם מקצועי ומנוסה אשר מכיר היטב את המסלולים והאפשרויות השונות המוצעים על ידי הבנקים למשכנתאות ופועל לטובת האינטרסים שלכם. הוא זה שיסייע לכם לבצע השוואה בין ההצעות השונות של הבנקים ולבחור את הטובה ביותר עבורכם. רק כך תוכלו לוודא שההחלטה שתקבלו היא השקולה, האחראית והנכונה ביותר.