קובעים את גובה ההחזר החודשי
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 11.07.2018

עלויות נלוות למשכנתא

5/5 - (27 votes)

אם אתם בדרך לקחת משכנתא כדאי שתדעו שהחזר המשכנתא והריביות לבנק אינם ההוצאות היחידות שלכם בדרך. יש עוד מספר גורמים שהולכים לגזור קופון בדרך שלכם לבית החדש. אתם לא לבד. כל מי שלוקח משכנתא לרכישת דירה נאלץ לשלם לאותם גופים, אך כדאי להכיר את ההוצאות האלו ואת הדרכים להוזיל עלויות.

תוכן העניינים

רשימת העלויות הנלוות

1# עמלת פתיחת תיק בבנק

הבנק, בתור הגוף העיקרי שמרוויח מהתהליך, מוסיף לריבית דריבית שאתם משלמים לאורך השנים גם עמלה לפתיחת תיק. הסכום עומד ברוב המקרים על כ-0.25 אחוזים מערך ההלוואה. הסכום הזה ניתן למיקוח. תוכלו לקבל עמלות נמוכות או גבוהות יותר בכל מסגרת בה תבחרו, וזה תלוי עד כמה תעמדו על שלכם מול הבנק.

2# שכר שמאות

הבנק מעוניין למדוד את ערך הנכס שאתם עומדים למשכן אצלו. מדידת ערך הנכס מיועדת למקרה בו לא תוכלו להחזיר את ההלוואה והבנק יממש את ערכו של הנכס. כדי למדוד את ערך הנכס, נדרש לקבל את חוות דעתו ומדידתו של שמאי מקרקעין מקצועי. שכר הטרחה של השמאי משולם על ידכם ולא על ידי הבנק. מדובר במאות שקלים בודדות עד כאלף שקלים בבתים שערכם נמוך מ-2 מליון ₪.

3# שכר עורך דין

כשמדובר בנטילת סכום הלוואה גבוה כל כך, בנוסף להתמודדות מול בעלי דירה קודמים או קבלן ממנו קונים את הנכס וחותמים על חוזים משמעותיים, מומלץ מאד לצאת לדרך בליווי עורך דין. עורך דין גובה שכר טרחה של 0.5-1 אחוזים משווי הנכס. חוץ משכר טרחתו של עורך הדין המלווה תישאו גם בהוצאות על כל מסמך משפטי שיש צורך להפיק בתהליך.

#4 מס רכישה

על פי חוק, בעת רכישת דירה על הרוכש לשלם אחוז מסוים מערך הנכס כמס רכישה למדינה. גובה המס משתנה מפעם לפעם.

5# דמי תיווך

אם בחרת להשתמש בשירות משרד תיווך לעזרה במציאת דירה תאלצו לשלם למשרד את עמלת התיווך.

#6 יעוץ משכנתאות

לא כולם בוחרים להשתמש בשירות הזה מחוסר הידע על יעילותו ותועלתו. לדעתנו, זו ההוצאה הכי משתלמת שלכם מכיוון שבזכות יועץ משכנתאות תוכלו להוזיל עלויות של עמלות ובירוקרטיות, להקשות עמדה מול הבנק ולבנות תכנית משכנתא נכונה לאורך שנות ההחזר.

מה עוד עליכם לקחת בחשבון

חוץ מההוצאות הנ"ל, יש עוד לא מעט תוספות שנלוות לדרך העיקריות שבהן:

  • שיפוץ – אם אתם עתידים לעבור לבית ישן יתכן שתאלצו לשפץ אותו, לבנות מחדש תשתיות חשמל ומים, לרצף ועוד. אין להקל ראש בשיפוץ ויתכן שתשלמו על כך סכום נאה מאד (מאות אלפי שקלים במקרים מסוימים). עליכם לקחת בחשבון מראש שהסכום אותו תכננתם להשקיע בשיפוץ יגדל בכ-20%, עקב לא מעט תקלות בדרך.
  • הובלת הדירה – לאחר שהבית שלכם יהיה מוכן סוף סוף למעבר, תצטרכו לקחת בחשבון הוצאות על הובלת דירה. הובלת דירה מלאה יכולה להגיע לכמה אלפי שקלים. מומלץ לעשות סקר שוק נרחב בנושא.

איך חברת ייעוץ משכנתאות יכול לעזור לכם

חברת ייעוץ משכנתאות נועדה בכדי לעזור להתכונן לקראת כל ההוצאות הנ"ל, לעשות את כל הפעולות הנדרשות מול הבנק ולתכנן את התהליך בדרך האופטימלית. גורם מוסמך לייעוץ משכנתא יכול לבנות תמהיל משכנתא מתאים ביותר שיכול לחסוך לכם המון כסף בעתיד.