מילון מושגים למשכנתא
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 02.07.2020

מילון המושגים החשובים בעולם המשכנתאות

Rate this post

אין זה פשוט לקחת משכנתא. מדובר על עולם שלם שלא כל אחד מכיר אבל יהיו לו הרבה מאד השלכות על המצב הכלכלי שלו לאורך הרבה מאד זמן קדימה. יש הרבה מה לדעת על המשכנתא ואין ספק שלימוד המושגים השגורים בשפה של המשכנתאות הוא השלב הראשון בתהליך. למרות שההמלצה הגורפת היא לשכור את השירותים של יועץ משכנתאות מקצועי ומוסמך – אין שום פסול בכל שגם הלקוח עצמו יכיר את המושגים והמילים החשובות וכך יהיה יותר קל להסביר לו את המשמעות ואת הדרך שבה יהיה הכי נכון עבורו לקחת משכנתא ולהחזיר את התשלומים לאורך השנים. להלן כמה מהמושגים החשובים שכדאי להכיר בשלב הראשוני וכך אט אט להבין את הדברים שמדוברים עם היועץ ועם נציגי הבנקים השונים. הכרת המושגים גם תסייע ללקוח להבין את ההצעות שהוא יקבל בעת סקר השוק שהוא מבצע בין הבנקים והסניפים השונים.

תוכן העניינים

מילון משכנתא

  • קרן – כאשר מדברים על משכנתא מדברים על החזר של הלוואה המורכב מקרן ומריבית. הקרן היא הסכום שניתן, בעצם, ללקוח תמורת המחיר עצמו של הדירה המדוברת. מטבע הדברים הקרן תהווה את החלק המהותי והגדול של המשכנתא.
  • ריבית – זה התשלום של הלקוח לבנק, העמלה שיקבל הבנק מכמה טעמים – האחד הוא פיצוי על העמדת סכום כסף גדול בסיכון, השני הוא התשלום עבור שירותי הבנק בדומה לסוגים אחרים של עמלות שהלקוחות משלמים עבור שירותים שונים.
  • מסלול סילוקין – זהו שם כולל לדרך ההחזר שבו יבחר הלקוח לאחר שיבחן את ההצעות השונות שיקבל מבנקים או סניפים שונים. לכל לקוח מותאם מסלול סילוקין אישי שלוקח בחשבון את כל המידע והנתונים אודותיו.
  • מחזור משכנתא – חשוב להשאיר חלון הזדמנויות לביצוע מחזור משכנתא לאחר תשלום של כמה שנים. המשמעות של מחזור משכנתא היא בחינה מעמיקה של כל התנאים שניתנו ללקוח ובדיקה האם הם עדיים מטיבים עימו. במידה שלא – יש אפשרות לבצע שינויים על מנת שהסכום שהוא משלם יהיה הנמוך והכדאי ביותר.
  • ריבית קבועה – כשמה כן היא, מדובר בשיעור ריבית שיהיה קבוע ולא ישתנה לאורך הזמן. אין ספק שהיא מתאימה לתקופות שבהן הריבית במשק נמוכה אך יש לא מעט פרמטרים שצריך לבחון לעומק לפני שמחליטים עליה.
  • ריבית משתנה – תנאי הפוך מזה של ריבית קבועה. הכוונה כאן היא לריבית שמושפעת על ידי תנודות שונות בשוק הכלכלה והנדל"ן, המקומי או העולמי ולכן יהיו שינויים מדי פעם בגובה התשלום עצמו.
  • ביטוח חיים – הלקוח חייב לבטח את עצמו מפני מקרים שעלולים לקרות, חלילה, ויגרמו לכך שלא יוכל להמשיך ולשלם את החזרי המשכנתא שלו. מדובר בדרך כלל בפוליסה סטנדרטית שעלותה נאמדת בכמה מאות שקלים אך היא תנאי חובה ללקיחת משכנתא.
  • משכנתא המושפעת מהמדד – מדד המחירים לצרכן משפיע על הרבה מאד פרמטרים כלכליים ופיננסיים ובכלל זה המשכנתאות של הלקוחות. אפשר לבחור במשכנתא שצמודה למדד ומשתנה ביחד איתו או במסלול סילוקין שאין בו קשר בין גובה ההחזר החודשי לבין השינויים בתקופתיים במדד המחירים לצרכן כפי שמתפרסם על ידי בנק ישראל.

מושגים חשובים בעולם המשכנתאות

כל פיסת ידע שהלקוח יחזיק בבואו לצאת לדרך המאתגרת של לקיחת משכנתא תהיה לטובתו ולזכותו. מכאן שחשוב להקשיב לאנשי המקצוע ולנציגים הרשמיים וכך אט אט להיכנס לעולם המרתק הזה ולהבין איך הוא עומד להשפיע על החיים היומיומיים של כל לקוח ולקוח שלוקח משכנתא ומגשים את החלום לרכוש דירה משל עצמו.