חוק המכר
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 16.02.2022

כל מה שאתם חייבים לדעת על חוק המכר

Rate this post

לפני שאתם רוכשים דירה עליכם לדעת כל כך הרבה דברים מאוד חשובים, פרטים קטנים וחוקים. כל מידע שתחשפו אליו יוכל לסייע לכם לחסוך כסף, זמן והרבה כאבי ראש. יועץ משכנתאות מנוסה ידע בדיוק מה זה כל פרט ויוכל לספק לכם מידע אודות חוק המכר ועוד חוקים שמגנים עליכם, ועל הזכויות שלכם כאזרחי המדינה. כאן תוכלו לקרוא את כל המידע הרלוונטי אודות חוק המכר, ועל החברה המובילה בישראל למשכנתאות.

תוכן העניינים

מה זה חוק המכר?

חוק המכר הינו החוק המרכזי במדינת ישראל, אשר מוודא כי הקבלנים מחוייבים ומבצעים תיקון ליקויי בנייה בדירה, ויעניקו לרוכש ערבויות על מנת להבטיח שימסרו לו את הדירה. אחריותם של הקבלנים חלה עד עשור מיום מסירת המפתחות לרוכשים המאושרים. החוק נועד להגן על הרוכש, ולחייב את הקבלנים לבצע את המוטל עליהם, להיות אחראיים לדירות ולספק את הדירות ברמה הדרושה בחוק.

ערבות חוק מכר

ערבות חוק המכר הוא מושג שנכנס לשוק הנדל"ן הישראלי לקראת שנת 2010 כאשר חברת הבנייה חפציבה קרסה. לאחר קריסת החברה התגלה כי הערבויות שהיו אמורות להינתן על ידי החברה לרוכשי הדירות, לא ניתנו. מדובר בחלק קריטי בכל תהליך של רכישת דירה, והוא מאפשר שמירה על הזכויות של רוכשי הדירות.

הערבות ניתנת באמצעות היזם לרוכשי הדירות, וזה הליך שמבטח את הכספים של הרוכשים למעשה טרם נרשמה הערת אזהרה בטאבו. היא נקראית ערבות חוק המכר כיוון שהיא ניתנת על פי החוק המכר המוזכר לעיל.

חוק המכר ואחריות המוכר

על פי החוק בישראל, האחריות של הקבלן תקפה בתקופת הבדק ותקופת האחריות. תקופת הבדק מתחילה עם מסירת הדירה לרוכש והיא נמשכת בין שנה ל-7 שנים, בתקופה הזו על מוכר הדירה לתקן את הליקויים שנגרמו באשמתו.

ואילו תקופת האחריות תתחיל בסיומה של תקופת הבדק ותמשך במשך של 3 שנים, בתקופה זו האחריות מוטלת על הרוכש, עליו להוכיח כי הליקויים שנמצאו נגרמו כתוצאה מתכנון לקוי, חומרים או ביצוע לקוי. לאחר סיומן של שתי התקופות האלה, ישנה אחריות על המוכר על פי חוק המכר רק במקרים מאוד ספציפיים.

המקרה הראשון הינו אי יציבותו של המבנה, אשר מקורה ביסודות המבנה. המקרה השני מתייחס לתקלות שהתגלו שלא היה ניתן לגלות אותן בתקופות האחריות. ומקרה שלישי ואחרון הינו כאשר רוכש הדירה דיווח על ליקוי בנייה בשנות האחריות, והליקוי לא תוקן.

איך יסייע לכם יועץ משכנתא?

יועץ משכנתאות מנוסה מכיר את החוקים ויודע להגן על רוכשי הדירות, ואף לסייע ולייעץ בכל הקשור בזכויות הרוכש. המרכז למשכנתאות הינו משרד יועצי המשכנתאות המוביל בישראל. המשרד מלווה את לקוחותיו מרגע לקיחת המשכנתא ולאורך כל חיי המשכנתא, ולכן במידה ויש תקלות וליקויי בנייה, או בעיות עם הקבלן המשרד נרתם לעזרת הלקוחות שלו במתן סיוע וייעוץ על דרכי הפעולה הטובות ביותר.

למידע נוסף וייעוץ ראשוני ללא עלות חייגו עכשיו למומחים של המרכז למשכנתאות בטלפון 03-633-1313.