היערכות כלכלית בגיל מבוגר
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 12.09.2022

היערכות כלכלית בגיל מבוגר

Rate this post

תוכן העניינים

היערכות כלכלית

ההתנהלות הפיננסית בגיל מבוגר משתנה ולכן יש מקרים שבהם יש לבצע היערכות כלכלית כדי שיהיו בכל חודש די הכנסות כדי להתמודד עם ההוצאות ועם יוקר המחיה.

יש אנשים שעבדו כל חייהם במקום עבודה ממשלתי או ציבורי ולכן הם נהנים לאחר הפרישה מפנסיה חודשית שמאפשרת להם להתמודד עם מצבים אלו בגיל מבוגר. אך יש גם אזרחים רבים אחרים שעבדו בכמה וכמה מקומות עבודה פרטיים אשר החלו להפריש כספים לפנסיה רק לפני כמה שנים.

כתוצאה מכך לא תהיה להם פנסיה חודשית או שהסכום יהיה מאד נמוך. זו הסיבה שהם צריכים לחשב את צעדיהם ולמצוא פתרונות מעשיים לנושא של הכנסה חודשית קבועה.

אחת הדרכים לכך היא יצירת בית מניב אשר בזכותו יקבלו האנשים המבוגרים קצבה חודשית בסכום של כמה אלפי שקלים.

הרעיון שעומד מאחורי הליך זה הוא שבעלי הנכס מוכרים חלק ממנו לבנק ובתמורה לכך הם מקבלים סכום גבוה חד פעמי או לחלופין קצבה חודשית.

היתרון של אופציה זו הוא בכך שאף על פי שבעלי הדירה מוכרים חלק ממנה לבנק, הם לא נדרשים לעזוב את הדירה אלא חלק מהדירה הוא כעת הביטחון של הבנק שהכסף יוחזר בעתיד.

היערכות כלכלית מיטבית

השיטה של משכנתא הפוכה מיושמת בשלב ראשון על ידי ההצעה של הבנק להעניק לבעלי הנכס תמורה עבור חלק מהדירה שלהם. הסכום נקבע על פי שני פרמטרים.

מצד אחד הערכה של השמאי לגבי הערך הכללי של הנכס וזאת על פי גודלו, מצבו הפיזי והעיצובי, שכונת המגורים, מיקומה של הדירה ועוד.

הבנק בוחן כמה קריטריונים כמו הגיל של בעלי הנכס ובהתאם לכך הוא מציע להם סכום מסוים כמענק חד פעמי או מחולק לכמה אלפי שקלים בכל חודש עד יום מותם וזו היערכות כלכלית אידאלית עבורם.

תשלום עבור משכנתא הפוכה

בשיטה של משכנתא הפוכה עורכים הסכם עם הבנק ובו קובעים כמה נושאים מהותיים: אופן התשלום אם בתשלום חד פעמי או בתשלומים חודשיים, אחוז הריבית שהבנק גובה, העמלות וכל הוצאה נוספת.

בנוסף לכך הבנק רושם הערת אזהרה על נכס זה, כיוון שחלק ממנו שייך לאחר חתימת ההסכם לבנק.

על פי ההחלטות של בעלי הנכס מקדמים את התהליך, חותמים על ההסכם והכספים מועברים וכך הושלמה היערכות כלכלית.

החזר של המשכנתא

התנאים של החזר הכספים בסוג של משכנתא הפוכה הוא שונה ממשכנתא רגילה. בעלי הדירה נשארים לגור בה, הם לא משלמים בכל חודש תשלום של קרן וריבית כלל.

כל ההתחשבנות מתבצעת רק לאחר שבעלי הנכס הולכים לעולמם.

אם מדובר בבני זוג, לאחר שבן הזוג הראשון הולך לעולמו ממשיך בן הזוג השני לגור בדירה ורק לאחר שגם הוא הולך לעולמו, מבצעים את ההתחשבנות.

במועד זה נציגי הבנק מטפלים במכירת הדירה בשוק החופשי. הם נוטלים עבור הבנק את החלק המגיע להם על פי ההסכם ויתרת הכסף מועברת ליורשים על פי הרישום במסמך שננחתם.