הון עצמי לדירה
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 05.03.2020

כמה הון עצמי צריך עבור משכנתא?

Rate this post

הבנקים למשכנתאות לא יממנו את מלוא העסקה לרכישת דירה או כל נכס אחר, וכאן נכנס לתמונה ההון העצמי למשכנתא.  ההון העצמי הוא למעשה ההון ההתחלתי הקיים או הנדרש ע"י הבנקים לרכישת נכס. כלומר ללא ההון העצמי ההתחלתי המינימלי לא תהיה לכם האפשרות ללקיחת משכנתא.

תוכן העניינים

מהו גובה ההון העצמי המינימלי ?

פרמטר זה משתנה בין עסקה לעסקה הוא תלוי בנכס אותו אתם מתכוונים לרכוש. כאן תוכלו למצוא את הפירוט של כל נכס והמינימום שלו.

כאשר מדובר ברכישת דירה ראשונה נדרש הון עצמי בגובה של לפחות 25% משווי הנכס אותו הם מעוניינים לרכוש.
כאשר מדובר במשפרי דיור , שהם למעשה אנשים שמוכרים בית למטרת רכישת בית גדול יותר וגם אם מדובר בבית קטן יותר. משפרי הדיור ידרשו להון עצמי מינימלי של 30% לפחות משווי הנכס החדש אותו הם ירכשו.
כאשר מדובר ברכישת דירה להשקעה, מתייחס לאנשים בעלי נכס קיים ומעוניינים לרכוש נכס נוסף ידרשו הלווים להון עצמי של לפחות 50% משווי הנכס הנוסף. במקרים בהם ישנה משכנתא נוספת, יש באפשרות הלווים להשלים את ההון העצמי באמצעות לקיחת משכנתא על הנכס הקיים.
כאשר מדובר ברוכשים שזכו במחיר למשתכן ההון העצמי הדרוש מהרוכשים יהיה בגובה של 10% לפחות מהשווי של הנכס, ולא פחות מ100,000 ש"ח. בנוסף לכך, רוכשים דירות באיזורי הפריפריה זכאים למענק בין 40,000 ל60,000 ש"ח- תלוי ביישוב בו הדירה ממוקמת והמענק ייחשב לחלק מההון העצמי של הרוכשים.
האם קיימת משכנתא למשרד ?

התשובה היא לא. אין אפשרות לקחת משכנתא למימון רכישת משרד או כל עסק אחר. למטרה זו עומדת בפניכם האפשרות להלוואה רגילה מהבנק. המימון לנכס מסחרי יהיה יקר יותר מרכישת דירה כיוון שהסיכון של הבנק גבוה יותר.

עליכם לדעת שבעת לקיחת הלוואה למטרת עסק יידרש מכם לשעבד נכס בטחון לבנק ובמידה ויקרה משהו ותהיה בעיה בהחזר ההלוואה הנכס יעבור לבנק באופן מיידי.

מה עושים כשאין את כל ההון העצמי הנדרש ?

מחירי הדירות בישראל ממשיכים לעלות ורכישת דירה הופכת להיות קשה יותר יותר. כשמחירי הדירות עולים גם ההון העצמי המינימלי עולה בהתאם. יש באפשרותכם מספר דרכים לגייס את יתרת ההון העצמי למשכנתא.

האפשרות המוכרת ביותר היא למעשה פתיחת חשבון חדש בבנק אחר המציע הלוואות עם ריביות נמוכות יותר, הלוואות לכל מטרה שיעזרו לכם להשלים את ההון העצמי.

אפשרות נוספת היא הלוואה מחברות ביטוח ובתי השקעות שיש לכם בהן חסכונות לטווח ארוך, ההלוואות יהיו על חשבון החסכונות שלכם, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה, קופות גמל או ביטוחי מנהלים.

בנוסף לכך, ישנה האפשרות לקחת הלוואה מהבנק על חשבון כספי חסכון קיימים. החסרון בהלוואה כזאת הוא הריבית הגבוהה.

טיפ אישי- אם אתם זוג צעיר שחשוב לו לקנות דירה ולהקים בית בישראל, תמצאו את המקומות לחסוך בהם על מנת לצבור כמה שניתן. ותרו על הצימרים עם הבריכה המחוממת לטובת קמפינג אולי זה נראה לכם חסכון קטן אבל הוא יועיל לכם בעתיד

למה כדאי לקחת יועץ משכנתא ?

לקיחת משכנתא זהו צעד משמעותי ואפילו גורלי עבור כל אדם, מדובר בתהליך מורכב שעתיד להשפיע על שנים רבות ומשמעותיות בחייכם. מומלץ להיוועץ ביועץ משכנתאות מנוסה שידאג לכל הצרכים הספיצפיים שלכם, ויגן על האינטרסים שלכם מול הבנקים.

המרכז למשכנתאות יבנה עבורכם את תמהיל המשכנתא החסכוני ביותר, ידאג למחיקת הלוואות וכיסוי מינוסים באמצעות איחוד כל ההתחייבויות תחת משכנתא אופטימלית.

בנוסף לכך, אנחנו יודעים לבנות הרכב מסלולים מותאם לצרכים שלכם באופן אישי ע"י תכנון וחשיבה לזמן ארוך. והכי חשוב- נתמוך ונכווין אתכם לאורך כל חיי המשכנתא- ללא עלות נוספת.

לפרטים נוספים ופגישת ייעוץ ראשונית בביתכם חייגו עכשיו 03-633-1313 או השאירו את הפרטים שלכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.