משכנתא לרכישת דירה
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 16.10.2020

משכנתא לרכישת דירה עם הערת אזהרה של הקבלן

Rate this post

חלומם הגדול של ישראלים צעירים ומבוגרים רבים הוא לרכוש דירה "על הנייר". לדירה מהקבלן ישנן יתרונות רבים, אך ישנם גם כמה פרטים בין השורות שעליכם לדעת על מנת לשמור על עצמכם ועל ההון שלכם.
הרבה ישראלים לא מודעים בכלל לאפשרות הזאת של הערת אזהרה, והם לא יודעים שעליהם לבדוק זאת.

תמיד טוב לבצע בדיקה האם הנכס אותו הם עומדים לרכוש עומד תחת הערת אזהרה של בעל הנכס או שלא. כאן תוכלו לקרוא מה זה בכלל הערת אזהרה, למה שהקבלן ירשום הערה כזאת, האם זה יפגע בכם בקבלת המשכנתא, וגם על חברת ייעוץ משכנתאות מומלצת שתנווט אתכם למשכנתא משתלמת.

תוכן העניינים

מה זה הערת אזהרה?

הערת אזהרה הינה הערה אשר מעידה על כך שבעל המקרקעין או בעל הזכות במקרקעין מתחייב במסמך כתוב כי הוא מתכוון או שהוא לא מתכוון לבצע עסקה עם מקרקעין מסוים שבבעלותו. ההערה הזאת מתועדת במרשם המקרקעין. כל עוד ההערה רשומה במרשם, לא ניתן לבצע עסקה אשר סותרת את הכתוב בהערה, וכן אפשר למחוק אותה.

מהי המשמעות של הערת אזהרה

לאחר שנרשמה הערת אזהרה, לא ניתן לבצע עסקה העומדת בסתירה מול ההערה. כך למעשה, במידה וכתובה הערת אזהרה עבור קונה מסויים ובעל הנכס מנסה למכור לאדם אחר, העסקה לא תוכל להתקיים מכיוון שהיא סותרת את מה שכתוב בהערת האזהרה.

בנוסף לכך, הערת האזהרה מטרה להגן על הרוכש מפני פשיטת רגל או עיקולים במידה וקיים המצב הזה אצל המוכר. עליכם לדעת כי ישנה הערת אזהרה שלילית והערת אזהרה חיובית, הערה חיובית מתייחסת למתן זכויות לאדם נוסף על הנכס, ואילו הערה שלילית הינה הגבלת עסקה על הנכס או לשימוש בו על ידי גורם ספציפי.

למה שהקבלן ירשום הערת אזהרה?

החוק הישראלי מעניק לקבלן אפשרות לרשום הערת אזהרה לטובת רוכשי הדירות. אפשרות זאת מקלה על הקבלן, ומאפשרת לו לגבות תשלום בהתאם לקצב התקדמות הבנייה בשטח, ובהתאם ללוז שנקבע בתקנות המכר. למה צריך את החוק הזה אתם שואלים ? כך למעשה החוק מגן על ההשקעה של הרוכש.

במקרים בהם הרוכש לא מקבל את מה ששילם עליו, הערת האזהרה לא מאפשרת לו אמנם לקבל את כספו, אך היא פותחת בפניו את האפשרות לנקוט בהליכים ולממש את זכויותיו.

משכנתא לדירה עם הערת אזהרה של הקבלן

בין אם מדובר בהערת אזהרה חיובית או שלילית, יש לה משמעות רבה בכל הקשור במשכנתא שלכם וברכישת הדירה. עליכם להתייעץ עם יועץ משכנתאות מנוסה ומקצועי שידע בדיוק מה המשמעות של אותה הערה, וכיצד להתמודד אותה אל מול הבנקים בעת לקיחת המשכנתא.

המרכז למשכנתאות מעסיק מומחים ויועצים מנוסים בתחום, שיכולים להקל עליכם וללוות אתכם לאורך כל התהליך, ואף לחסוך לכם כסף ואפילו עגמת נפש מיותרת. לפרטים נוספים וייעוץ ראשוני פנו עכשיו למומחים של המרכז.