הדרך הנכונה לניהול משא ומתן
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 10.04.2020

הדרך הנכונה לנהל משא ומתן לטובת ריבית נמוכה במשכנתא

Rate this post

לא פשוט לקחת משכנתא. מדובר במידע רב שצריך לצרוך ולהבין, יש סקר שוק שחייבים לבצע ויש כל כך הרבה בירורים שחייבים לברר. לקיחת משכנתא היא ההתעסקות עם הכי הרבה כסף שאדם מן היישוב אי פעם ייתקל בו ולכן מעורבים כאן לא מעט גופים ויש הרבה מה לעשות. לפני שמדברים על הנושא של משא ומתן בעת תהליך המשכנתא – חשוב להבין ממה מורכב התשלום ומהי בעצם המשכנתא. כאשר מדברים על המשכנתא באופן כללי – מתכוונים לשני מרכיבים – הקרן, שהיא הסכום שניתן ללווה עבור קניית הדירה, והריבית – סכום כסף לא מבוטל ובלתי נפרד שזהו הרווח של הבנק והגנה עליו מפני הסיכון שהלווה לא יחזיר את ההלוואה. בעוד גובה הקרן ברור – הריבית הרבה יותר גמישה.

תוכן העניינים

איך נקבע גובה הריבית?

ישנן לא מעט דרכים לקבוע את גובה הריבית במשכנתא. הרבה מאד תלוי בכושר ההתמקחות של הלווה או של יועץ המשכנתאות שזה איש המקצוע שכדאי מאד שילווה אותו בתהליך. כאשר הלווה אכן מלווה ביועץ משכנתאות צמוד – הוא יכול להיות סמוך ובטוח שיש מי שידאג לאינטרסים שלו ויידע לומר האם שיעור ריבית כזה או אחר שבוצע לו הוא כדאי ונכון או שמא כדאי לנסות לנהל משא ומתן על מנת להפחית אותו. ישנם מסלולים שונים שקשורים לאופן החזרת המשכנתא ולריבית יש תפקיד מהותי בכל מסלול שייבחר לבסוף. אמנם על הנייר יהיו רשומים מספרים קטנטנים שההבדלים ביניהם לא יגיעו אפילו לגובה של אחוז אחד, אך כאשר מבינים שהשיעור הקטן הזה הוא יחסי לסכום כסף גדול מאד וצריך להכפיל אותו בכמה עשרות חודשים – אין ספק שמדובר בסכום לא מבוטל שכל הפחתה ממנו תהיה מבורכת עבור הלקוח בטווח הארוך.

למה כדאי לנהל משא ומתן על גובה הריבית

התשובה הפשוטה לשאלה זו היא – מפני שאפשר. גם אם נדמה שפועלים מול פקיד בנק מקצועי אך נוקשה – אין מה להפסיד ותמיד אפשר וכדאי לנסות לנהל משא ומתן. בסופו של דבר ללקוח אין מה להפסיד ובמקרה שבו המשא ומתן יצליח – הרי שהוא יפחית לעצמו סכום בלתי מבוטל מהמשכנתא, אותו הוא לא יצטרך לשלם בסופו של דבר. גם אם מדובר בסבב שיחות או בדיקות בעת מחזור המשכנתא – ייתכן מאד שאפשר וכדאי יהיה לנהל משא ומתן על הריבית החדשה וכך לחסוך עוד אלפי שקלים בסכום המצטבר. בשורה התחתונה – למרות שזה לא נראה כך – הכוח האמיתי מצוי בידיו של לוקח המשכנתא והוא זה שיכול לגרום לפקידי הבנק להתקפל ולהיענות לבקשותיו, שכן הוא תמיד יכול לבחון אפשרויות נוספות בבנקים או סניפים אחרים שאולי ייאותו לסייע לו וכך הוא יעביר אליהם את הטיפול ואת העברת סכומי הכסף.

החשיבות של ליווי מקצועי צמוד

רק בשנים האחרונות מגלים לא מעט לוקחי משכנתא שלא כדאי להם לוותר על השירות המקצועי של יועץ משכנתאות מוסמך ומקצועי. הוא זה שיכיר את השוק, יכיר את הבנקים והסניפים השונים, יידע היכן אפשר לקבל הצעות טובות ואטרקטיביות ביחס למצבו הפיננסי של הלקוח וכמובן – ידאג להגן על האינטרסים של הלקוח שלו מול הגופים הרשמיים והנציגים שלהם. לקוח שמגיע לפגישה בנושא משכנתא כשהוא מלווה ביועץ משכנתאות מקצועי ומיומן – יזכה ליחס אחר ושונה מזה שיקבל לקוח שמגיע בגפו, חסר את הידע המקצועי הדרוש בעולם המשכנתאות ולא בהכרח יידע האם ההצעות או המספרים שהוא מקבל הגיוניים ונכונים עבורו.