הלוואות בערבות המדינה
כותב: refaelshapiro
פורסם ב: 01.09.2020

הלוואות בערבות המדינה בתקופת הקורונה

Rate this post

בעקבות משבר הקורונה, החליטה קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה,
להקים מסלול ייעודי למתן הלוואות בנקאיות עם אחוז מוגדל של ערבות מהמדינה. מטרתה של יוזמה זו הינה לסייע לעסקים קטנים ובינוניים במדינת ישראל להתמודד עם האתגר התזרימי אליו הם נקלעו עקב המצב. על תנאי הזכאות לקבלת ההלוואה והתועלות שהיא מציעה – נסביר במאמר הבא.

תוכן העניינים

לאילו סוגי עסקים מיועדות הלוואות בערבות המדינה?

עסקים קטנים ובינוניים שיצליחו להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין משבר הקורונה ובין המשבר התזרימי בעסק שלהם, יוכלו להגיש מועמדות לקבלת הלוואה מקרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה.

מה סכום ההלוואה שניתן לבקש במסגרת היוזמה של קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים?

בעלי עסקים קטנים ובינוניים רשאים להגיש בקשה לקבלת הלוואה בערבות המדינה בתקופת הקורונה, עד סכום של חצי מיליון ש"ח או לחילופין – עד שמונה אחוזים מן המחזור השנתי של העסק בשנת 2019 – הגבוה מבניהם.

מהם תנאי הריבית המוצעים במסגרת ההלוואה לעסקים בתקופת הקורונה?

הריבית שידרשו לשלם בעלי עסקים שיבחרו ליטול הלוואה בערבות המדינה בעקבות הקורונה, עומדת על פריים + 2.75 ועד 2.9 אחוזים, כאשר ריבית הפריים הינה ריבית משתנה אשר נקבעת מול בנק ישראל באופן תקופתי בהתאם למצב המשק.

ריבית הפריים נכון להיום (ספטמבר 2020) הינה 1.6 אחוזים, אולם חשוב להיות מודעים לכך שהיא עלולה להשתנות מעת לעת בכפוף לתמורות החלות בכלכלה המקומית והעולמית. מכאן שגובה ההחזר על ההלוואה עלול להשתנות גם כן.

אילו תנאי החזר מאפשרת ההלוואה בערבות המדינה?

בעלי עסקים שתאושר להם הלוואה בערבות המדינה בעקבות משבר הקורונה, יוכלו לפרוס את התשלומים לתקופת מרבית של עד חמש שנים, לצד אפשרות לדחות את מועד תחילת ההחזר ב – 6 חודשים מיום קבלת ההלוואה.

אילו בטחונות נדרשים לספק בעלי עסקים המבקשים הלוואה מסוג זה?

על פי רוב, בעלי עסקים המבקשים הלוואה מתבקשים לספק בטוחה מהעסק על פי סכום ההלוואה. לעומת זאת, כאשר מדובר על הלוואות בערבות המדינה הניתנות על רקע הקורונה, מדינת ישראל מציעה ללווים ערבות בגובה של 85 אחוזים כאשר בעלי העסקים נדרשים לספק ערובה בשיעור של 10 אחוזים בלבד מסך ההלוואה. כלומר, מדובר בהלוואה בתנאים נוחים בהרבה מכפי שיכולים בעלי עסקים לקבל בשגרה.

אילו תנאי סף מאפשרים קבלת הלוואה בערבות המדינה בימי קורונה?

כאמור, על מנת לקבל הלוואה בערבות המדינה בימים אלו, נדרש בעל העסק להוכיח כי המחזור שלו בעסק ספג פגיעה בעקבות משבר הקורונה. על מנת להוכיח כי חלה פגיעה משמעותית בהכנסותיו של העסק לעומת שנת המס החולפת, יש צורך להציג לבנק אסמכתאות רלוונטיות.

כיצד תוכלו לשפר את סיכוייכם לקבלת הלוואה בערבות המדינה בתקופת הקורונה?

על מנת לקצר תהליכים מול הבנקים המלווים ולהגדיל את הסיכויים לכך שבקשתכם להלוואה תאושר ותטופל בהקדם, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי מגורם שילווה אתכם לאורך כל שלבי הגשת הבקשה, לרבות הכנת המסמכים הנחוצים, הגשת הבקשה להלוואה ועד לקבלת הכספים.